Amikor egy látogató a weboldaladra látogat, azonnal éreznie kell ezt a bizonyos érzést, hogy a megfelelő helyen van és inspirálva legyen a vásárlásra, annak biztos tudatában, hogy megoldod a problémáját. Hogyan érheted el mindezt? Olvass tovább, itt az idő, hogy elbeszélgessünk a moodboardokról!
Gyerekkoromban imádtam színes magazinokból kivagdosni a képeket, aztán felragasztottam őket egy üres lapra. Így születtek a kollázsaim. Semmi különleges célja nem volt ennek a kis hobbimnak. Egyszerűen csak mosolyra késztetett és boldogsággal töltött el, mert magávalragadóan szépnek találtam a végeredményt. Ugyanilyen mosolyt és boldogságot okozott, amikor elkezdtem a webdesigner képzést és az első leckék között rátaláltam az inspirációs kollázs – szakmai nyelven moodboard – készítést.
De mik is valójában ezek a szépséges, színes táblák, hogyan készülnek és pontosan milyen célt szolgálnak? (Azon kívül, hogy szemetgyönyörködtetően gyönyörűek)
Biztosan el tudod mondani a branded küldetését. Biztosan meg tudod határozni a célcsoportodat. Biztosan tudsz írni a branded hangnemében. De vajon el tudod-e mondani, hogyan néz ki a branded? Milyen a személyisége? Milyen érzetet kelt? Milyen a hangulata? A moodboard éppen ebben segít!
Miért jó, ha van egy ilyen szépséges moodboardod?
– A moldboard segítségével vizuálisan is kifejezhetjük a brandünk jellemzőit, úgy, ahogyan szavakkal nem lehet. Elengedhetetlen, amikor design-nal kapcsolatos döntéseket kell hoznod.
– Segít, amikor a marketing stratégiádat állítod össze, hiszen a képi világnak ott is nagy szerepe van, ugyanúgy, ahogy a honlapod oldalelrendezéseinek, vagy az offline anyagaid megjelenésének.
– Branding guide-al kiegészítve hasznos segítség, ha másokkal dolgozol együtt, pl szövegíróval, grafikussal, webdesignerrel, fotóssal. Csak megmutatod nekik, és máris mindenki követheti a megfelelő irányvonalat.
Hogyan készül és mi kerül rá?
Ha régimódi vagy, készítheted offline módon, mint ahogy én kicsi koromban. Vedd elő a magazinjaidat és gyűjts össze belőlük minden olyan képet, ami stílusával, színeivel, hangulatával megragadja a figyelmed. Felragaszthatod őket egy lapra, vagy feltűzheted egy táblára, légyeg, hogy együtt azt a bizonyos hangulatot árasszák, amit az arculatodnak is szeretnél.
Ha modern vagy és digitálisan készítenéd el a moodboardodat, elkészítheted Photosopban, InDesignban, vagy akár az ingynes Canva applikációval is. Photoshophoz már ingyenesen is találsz letölthető moodboard sablonokat, Canvában pedig használhatod a beépített kollázs funkciót.
Arra nincs szabály, hogy mi kerüljön rá a moodboardodra. Én az ügyfeleimnek azt a házifeladatot szoktam adni az arculattervezés kezdetekor, hogy hozzanak létre egy Pinterest mappát és vessék bele magaukat az inspiráció nagy óceánjába – vagyis mentsenek el minden olyan képet, ami tetszik nekik, ami kifejezi a stílusukat. Lehet benne bármi: színek, formák, mintázatok, betűtípusok, oldalelrendezések, illusztrációk. Témát tekintve pedig szintén bármi jöhet: lakberendezés, esküvő, divat, utazás – a lényeg, hogy tükrözzön Téged, és összességében a megfelelő hangulatot adja vissza.
A mooodboard nagyszerű módja az arculattervezés elkezdésének – én úgy hívom vizuális ráhangolódás. És nagyon szórakoztató kreatív elfoglaltság is egyben. Honnan tudod, hogy készen van? Hogy a megfelelő hatást fogod elérni vele? Nos, ha ránézel, és varázslatos az összhatás, mosolyogsz és megdobban a szíved – akkor a moodboardod tökéletes!